7 otázek pro Jakuba Červeného, odborníka na okna a dveře

Při realizaci vlastního bydlení mnohdy nastává otázka, jak vyřešit tak důležitou věc jako jsou okna a vnější dveře. Možností je dnes široká řada a v rámci instalace oken a dveří tak musíme řešit vhodný materiál, jeho barvu, zasklení i design, dále pak praktičnost ve vztahu k dispozicím jednotlivých místností a v neposlední řadě i bezpečnost a soukromí. Stavba, která má být naším domovem, by měla být jak funkční a praktická, co se týká běžného používání i údržby, a zároveň komfortní a útulná, abychom se tam cítili dobře – zkrátka skutečně jako doma.

A proto jsem si pozvala odborníka na tuto problematiku, se kterým spolupracuji již několik let, Jakuba Červeného, v současné době konzultanta společnosti Okna VEKRA, aby nám prozradil nové trendy v této oblasti a některé věčné otázky (dřevo nebo plast?).

Jakube, zkuste zde nastínit vaši dosavadní praxi a co přesně v současné době děláte?

Jsem naprosto vymykajícím se případem: před dvanácti lety jsem se rozhodl bez sebemenšího povědomí o stavebnictví postavit rodinný domek, navíc ještě svépomocí. Během stavby jsem se prakticky s každým kusem nářadí setkal prvně v životě. Jenže ono se mi to všechno postupně dostávalo pod kůži, takže jsem do stavařiny pronikal hlouběji a hlouběji, až jsem se tím začal živit.

Přes dřevovýrobu a zateplování fasád jsem se dostal až do oboru stavebních výplní, kde se dnes téměř po deseti letech cítím jako doma. Prošel jsem několik firem, kde jsem měl možnost vidět i to, jak se věci nemají dělat. Až značka VEKRA mi ve všem dává smysl.

~

Jakou část ze své práce máte nejraději? A co Vás naopak nejvíce trápí?

Hrozně mě baví, jak moc je ta práce rozmanitá. Každý domek, který dostanu do ruky, má svoje kouzlo, stejně tak každý ze zákazníků, který za mnou přijde. Rozmanitý je i pracovní den – auto, emaily, měření, schůzky, telefony – kolikrát vše najednou – tohle je stokrát lepší, než trávit osm hodin u pásu nebo v kanceláři. Ze všeho nejlepší je ale podání ruky nad uzavřeným obchodem a pocit, že jsem svému klientovi vymyslel řešení přímo na míru, v ideálním poměru cena / výkon.

A co mě trápí? Upřímně? Hrozně mi vadí to, že má den jen 24 hodin. Dalo by se toho stihnout mnohem víc 😊

~

Jakou nejzajímavější zakázku jste kdy udělal? Čím Vám utkvěla v paměti?

Záleží na tom, jak se podíváme na výraz „zajímavá zakázka“. Minulý měsíc jsme montovali okna do souboru tří objektů, všechny jsou půdorysně kruhové a budou sloužit jako vstup do přírodní rezervace – po architektonické stránce rozhodně jedna z těch nejzajímavějších.

Zajímavá zakázka může být i taková, která je technologicky a logisticky náročná – byl jsem například u toho, kdy jsme v městské zástavbě podávali velkým jeřábem stojany s vyrobenými okny na dvůr do vnitrobloku. A konec konců – zajímavá byla i plastová okna do chlívku pro kozy. Fakt, i tohle mám za sebou 😊

~

Teď zabrousíme konečně na něco, pro nás laiky, poučnějšího. Všude jsme jednu dobu mohli slyšet, že čím více komor u okna, tím lepší. Je tomu skutečně tak? A jaký účel přesně mají tyto komory?

Uklidním Vás, je to jen pověra. Samotné komory nemají zdaleka tu největší vypovídající hodnotu. Parametrů, které určují konečné chování okna, je mnohem více – kromě komor je to například

  • stavební hloubka,
  • vlastnosti skel,
  • kování atd.

V zásadě se tedy nedá říci „tohle je to nejlepší, protože…“

Na začátku by měl totiž nastoupit projektant a ve vztahu k ostatním konstrukcím stavby a jejím předpokládaným tepelně izolačním vlastnostem stanovit, jaké vlastnosti budou použitá okna mít. A tím by se měl řídit jak stavebník, tak i následně výrobce oken.

Nicméně pokud bychom se bavili o tom, jaká plastová okna jsou lepší, rozhodně doporučuji vyvarovat se jakýchkoli příměsí přidávaných do profilů během výroby a vybírat taková okna, která jsou vyrobena z profilů ve třídě A podle normy. Důsledky špatné volby v tomto směru už jsou na delší povídání.

~

Myslím, že i Vás se lidé často ptají, zda balkonové dveře, posuvné nebo HS portály. Vysvětlíte nám jednotlivé rozdíly a doporučíte, kam je co vhodné?

Zkusím to zkrátit – všechno je otázka priorit a očekávání, a také financí, které je investor ochoten do těchto dveří vložit.

Klasické otevíravé balkonové dveře, jak je známe z paneláků, jsou nejlevnější variantou. Do rodinného domku je doporučuji pouze v případě, že jde o každou korunu – jednak zbytečně zabírají místo v místnosti, a jednak je u nich, ať chceme nebo nechceme, nutnost je čas od času seřídit.

Posuvně sklopné dveře (PSK, Patio apod.) – toto je zhruba střed, a to jak užitkem, tak i cenou. Tyto dveře umožňují jak otevření, tak i vyklopení, po otevření a vytažení křídla ven se pak dají odsunout za druhou, pevnou část. Někdo ale může jako nevýhodu vidět plastový rám ve spodní části, který je potřeba překročit, ale který zde musí být pro instalaci pojezdové kolejnice.

Zdvižně posuvné dveře (HS Portál) – ekonomicky náročnější varianta, ale co do komfortu je to naprostá špička. Představte si dveře, které otočením kliky otevřete, a bez nutnosti jakýchkoli dalších manévrů je odsunete dvěma prsty. Navíc jediné, co překračujete při průchodu na terasu, je pětimilimetrová kolejnička. A když si k tomu představíte, že mohou být tyto dveře klidně i šest metrů široké – je to pohádka. I přes vyšší pořizovací cenu mohu jen doporučit.

~

A teď konečně tu věčnou otázku. Dřevo nebo plast? Anebo něco jiného? Co teď frčí nejvíce?

Vy mi dáváte 😊 Tohle se totiž také nedá říct tak jednoznačně.

U VEKRY konkrétně je ta výhoda, že je výrobcem oken ze všech materiálů a nemusí tak klientovi podsouvat variantu, která je pro výrobce ekonomicky nejzajímavější, naopak můžeme jednotlivé materiály porovnat a podle typu stavby doporučit ten nejvhodnější.

V kostce se to ale dá formulovat takto:

  • Plastová okna – nízká pořizovací cena, vynikající tepelně izolační vlastnosti, velmi jednoduchá údržba.
    Otázkou je životnost – plastová okna se vyrábí zhruba 40 let, takže zatím můžeme jen hádat, jestli vydrží 50 let, 70 let nebo více.
  • Dřevěná okna – tady je to opačně. Cena je o něco vyšší, stejně tak údržbu je nutné nezanedbávat, ale co do životnosti máme jasno.
    Pokud dnes měníme sto let stará okna, vyrobená prakticky na koleně, víme, že s dnešní technologií vyrábíme okna na dalších 150 – 200 let.
  • Hliníková okna – ta jsou prakticky nezničitelná a tedy vhodná hlavně do frekventovaných prostor.
    Díky jednoduchému a čistému designu si ale jistě najdou místo i na architektonicky zajímavějších rodinných domcích.

U hliníku a u dřeva je pak nespornou výhodou tvarová stálost, a to i při prudkých změnách teplot, což nám umožňuje vyrábět z těchto materiálů výrazně větší prvky, než z plastu.

A co teď frčí? Jeden tip bych měl: Spousta zákazníků preferuje dřevo jako tradiční a hodnotný materiál, bojí se ale nutnosti údržby. Pro tyto případy je ideální volbou dřevohliník – dřevěné okno, opláštěné v exteriéru hliníkovým klipem. Nutnost údržby tak odpadá, dřevěné části mohou být napuštěny například jen transparentním lakem, a hliník v exteriéru dodá domku ten správný „šmrnc“.

~

Jak přistupujete ke klientům, pokud se na Vás někdo obrátí a v podstatě ještě ani neví co vlastně chce, jaký je Váš postup?

Stejně jako všichni moji kolegové se snažím dobře poradit a zodpovědně doporučit. Vždycky je fajn, když si člověk udělá na schůzku dost času, abychom se mohli pobavit nejen o jeho projektu, ale třeba i o jeho zkušenostech se stavbou, s okny a dveřmi. Ve výsledku je pak pro mě tou nejcennější odměnou chvíle, kdy mi zákazník zavolá, aby mi řekl: „Pane Červený, je to paráda. Děkuju Vám, jsem rád, že jste mi s tím pomohl.“

~

Děkuji za rozhovor. Nezbývá než Vám popřát hodně spokojených zákazníků, zajímavé zakázky a nadšení do další práce.

A pro všechny, kteří aktuálně řeší ať už okna do konkrétní stavby, nebo jen přemýšlejí o jejich výměně, je p. Červený k dispozici na telefonu 602 233 634 a na emailu jakub.cerveny@vekra.cz. A pokud v rámci svojí poptávky uvedete kód „7 otázek“, čeká na vás milé překvapení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *