Pozn.: Toto je poslední článek na téma veřejných zakázek, nadále se jimi již nebudu zabývat.
Dle §88 zákona č. 134/2016 SB., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (ZZVZ) vyplývá obecná povinnost účastníka zadávacího řízení oznamovat zadavateli změny kvalifikace, k nimž dojde v průběhu dodávacího řízení.
Pro vznik této povinnosti se musí současně splnit tyto podmínky:
- došlo ke změně kvalifikace;
- došlo k ní po předložení dokladů či prohlášení o kvalifikaci;
- došlo k ní v průběhu zadávacího řízení.
Účastníkovi řízení pak nastávají tyto povinnosti:
- oznámit změnu zadavateli změnu kvalifikace do 5 pracovních dnů;
- předložit nové doklady nebo prohlášení o kvalifikaci do 10 pracovních dnů od oznámení.
A i tato úprava má samozřejmě vyjímku z povinnosti oznamovat změny kvalifikace. Týká se to případů, kdy změna kvalifikace splňuje tyto podmínky:
- podmínky kvalifikace účastníka jsou nadále splněny;
- nedošlo k ovlivnění kritérií pro snížení počtu účastníků či nabídek;
- nedošlo k ovlivnění kritérií hodnocení nabídek.
Je tedy výhradně na účastníkovi zadávacího řízení, aby posoudil, zda mu s provedenou změnou kvalifikace vzniká oznamovací povinnost.
Pokud tedy účastník zadávacího řízení změnu kvalifikace oznámí, je na zadavateli, aby posoudil, zda daná změna podléhá oznamovací povinnosti, nebo nepodléhá.
V případě, že účastník zadávacího řízení v jeho průběhu oznámí zadavateli změnu kvalifikace, musí mu pak i ve lhůtě 10 pracovních dnů doložit doklady či prohlášení o kvalifikaci. Pokud tak do této lhůty neučiní, může zadavatel takového účastníka vyloučit ze zadávacího řízení dle §88 odst.2 ZZVZ, a to ještě před uplynutím zadávací lhůty.
Pokud se zadavatel o porušení oznamovací povinnosti dozví až po uzavření smlouvy, má možnost již uzavřenou smlouvu vypovědět. Vypovězení smlouvy či odstoupení od ní je právem, nikoliv povinností zadavatele.