7 otázek pro Radku Širokou, stavební projektantku

Nechat si zpracovat projektovou dokumentaci, nebo si koupit již hotový projekt? Co vše obsahuje projektová dokumentace a jak se jednotlivé stupně liší? Co všechno projektant zajišťuje a jak si vybrat toho správného?

To jsou otázky, které se většině honí hlavou, když přemýšlí, že chce stavět vlastní bydlení.

Na tyto a jiné otázky odpoví paní Radka Široká, projektantka, se kterou jsem již měla čest spolupracovat na několika zakázkách.

~

Radko, jak jste se k této práci dostala a jak dlouho již projektujete?

Začala jsem projektovat pro známé už na mateřské dovolené před 18 lety. Jako OSVČ projektuji 12 let. Zpočátku při zaměstnání, později na plný úvazek.

~

Jakou část ze své práce máte nejraději? A co Vás naopak nejvíce trápí?

Nejraději mám počáteční návrh vlastní koncepci domu nebo bytu. Sledovat soukromé investory, jak přemýšlí, kam si něco dají. Vypráví, jak běhají s metrem po bytě a nicneříkající rozměry si převádějí „do skutečnosti“. To má člověk pocit, že jeho práce přináší užitek i potěšení.

Jako každého projektanta mě trápí v první řadě tlak na cenu. Jak projektu, tak vlastní stavby. Většina lidí říká, „nakreslíš pár čar a je to“.

Bohužel skutečnost je jiná. Za dobu, co se této profesi věnuji, se projekt jako celek velice změnil. Skládá se z velkého množství částí a každá část se musí zpracovat podle konkrétních vyhlášek a norem.

Volba materiálu je druhé úskalí. Investoři šetří na věcech, které nejsou vidět a většinou je to na úkor bezpečnosti a životnosti stavby. Chtějí „zmenšit“ základy, použít levnější tvárnice, zeslabit prvky krovu apod.

rozhovor s Radkou Širokou

~

Jakou nejzajímavější zakázku jste zpracovávala? Čím Vám utkvěla v paměti?

Nejzajímavější zakázkou byl asi přízemní bytový dům.

Investor chtěl něco jako „malou vesničku“. Byl to dům do L. Do jednotlivých bytů se vcházelo přímo z venku. Byty byly malé 1-2 pokojové. Zaujalo mě to nápadem, jednoduchostí. Pro mladé páry nebo seniory doslova ideální. Bohužel z vlastní výstavby nakonec sešlo.

~

Co vše je náplní práce projektanta a jaké služby zajišťujete pro soukromé investory?

Náplň práce projektanta zahrnuje:

  • komunikaci s investorem,
  • návrh vlastní stavby,
  • koordinaci při zpracování jednotlivých částí projektu (přípojky, vnitřní instalace, topení, větrání, …),
  • většinou také inženýrskou činnost jako vlastní vyřízení stavebního povolení.

Pro soukromé investory zajišťuji prakticky vše od návrhu až po stavební povolení. Pokud má investor zájem, provádím i autorský popřípadě technický dozor.

~

Vím, že děláte i rozsáhlejší stavby. Liší se něčím od drobných staveb nebo je to obdobné?

Prakticky je to obdobné. U rozsáhlejších je složitější koordinace s jednotlivými profesemi a stavební připravenost stavby pro tyto profese (prostupy, technické místnosti, …).

rozhovor s Radkou Širokou

~

Doporučila byste nechat si raději zpracovat vlastní projekt nebo už hotový koupit? Jaké jsou úskalí již hotoveného projektu a co ještě se musí nechat dodělat po jeho zakoupení?

Hotový projekt je v počátku určitě levnější, ale nesmíte dělat žádné změny.

V ceně většinou není:

  • osazení na pozemek,
  • přípojky,
  • likvidace dešťových vod,
  • samostatný sjezd,
  • vyřízení stavebního povolení.

To znamená objednat si doplňkové služby nebo zase kontaktovat projektanta, který vše zařídí.

Vlastní projekt dostane investor hotový se stavebním povolením.

Pokud si tedy nechce běhat po úřadech sám. Navíc investor si do něj dává svoje myšlenky, nápady, představy o vysněném bydlení. To možná za těch pár tisíc navíc stojí.

rozhovor s Radkou Širokou

~

Jak přistupujete ke klientům, pokud se na Vás někdo obrátí a v podstatě ještě ani neví co vlastně chce, jaký je Váš postup?

  1. Nejprve se musí rozhodnout jaký domek by si představovali. Patrový, přízemní, do L, …
  2. Další krok musí jít bohužel na úřad – odbor územního plánování. Každá obec má zpracovaný územní plán. Tam jsou definovány podmínky pro domy, které je možné postavit na jejich pozemku.
  3. Když vědí, co lze a nelze postavit, můžu jim poradit, aby se podívali na svoje současné bydlení a promysleli si, co jim líbí a co ne, aby navštívili přátele a vyslechli si jejich zkušenosti.
  4. Podle představ si načrtnou dispozice, popř. tvar domu.
  5. Tady přicházím na řadu já. Dispozice a domek se upraví tak, aby byla jejich představa proveditelná a v souladu s aktuálními předpisy.

~

Děkuji za rozhovor. Nezbývá než Vám popřát hodně spokojených zákazníků, zajímavé zakázky a nadšení do další práce.


projektantka Radka Široká

Pokud přemýšlíte nad vlastní realizací bydlení nebo jen potřebujete poradit, paní Radka Široká je k dispozici na tel. 606149550, e-mailu siroka.radka@gmail.com.

A pokud ještě uvedete, že jste z těchto stránek, dobrá rada a milé slovo vás nemine .-)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *