No ano, občas se to stane. Musíme vyměnit kliku, ať už z důvodu nějakého mechanického poškození, nebo prostě jen že se nám stávající už nelíbí.
Jelikož kliky se dneska dělají z různých materiálů, je třeba si rozmyslet jaký budeme chtít. Dělají se plastové, hliníkové, nerezové, v niklu, v bronzu, mosazové, lesklé, matné, sametové… no prostě je toho dneska mraky.
Dále si musíme ujasnit, jestli chceme kliku-kliku (tedy kliky na obou stranách dveří), nebo na jedné straně kliku na druhé straně kouli či madlo. To se zpravidla týká venkovních dveří. U vnitřních to bývá klika na obou stranách.
V interiéru ještě můžeme rozlišit tzv. wc kování. Je odlišné v tom, že se dá zevnitř zamknout aniž by byl použit klasický klíč.
Další důležitou věcí je, jestli klika má mít štítek nebo rozetu. Názorné to bude asi spíše z obrázku, než abych to tu složitě vypisovala.
Pozor!
Jestliže chcete vyměnit štítek za rozetu, musíte si dobře prohlédnout a rozměřit šrouby, které štítek drží. Ne vždy se díry po těchto šroubech podaří rozetou zakrýt.
Další důležitou drobností je rozlišení zámku. Jestli máte zámek tzv. fabkový nebo dózický.
UPOZORNĚNÍ: jestliže se tu zmiňuji o „fab“ klíči, není tím myšlen přímo výrobce, jen zlidovělý výraz pro tento typ klíče. Výrobců těchto typů klíčů je samozřejmě několik.
A ještě poslední úskalí štítku
Je třeba vědět jakou má rozteč. Tedy rozměr od kliky k zámku. U interiérových dveří bývají dva 72 a 90 mm. A jak se to měří? Vcelku jednoduše. Od poloviny kliky k polovině zámku.
Tak už vás můžu s klidným svědomím pustit do nějakého obchodu na kliky, protože vím, že teď už ji koupíte napoprvé. A nebudete se muset do obchodu zbytečně vracet.
Hodí se vám další užitečné tipy?
Podobné rady a doporučení jsem pro vás sepsala do e-booku Jak porozumět stavbě rodinného domku aneb co nám to ti projektanti vlastně nakreslili.