Co vše je v ceně dveří

Další příběh, tentokrát trochu poodhalím tajemství rozpočtování.

Dělala jsem rozpočet na jednu rekonstrukci školky pro projekční kancelář.

Telefonický rozhovor s projektantem o ceně dveří, charakterizuje zcela mylné představy.

Otázka:

„Nemáte tam ty dveře moc drahý? Vždyť takovýhle dveře koupím v obchoďáku za 1200 Kč?“

Jo, koupíte, ale víte, co si to vlastně za tu cenu koupíte? Pouze samotné křídlo dveří. Stačí vám to? Myslím, že byste se pak na stavbě divili, když ty křídla budou jen opřeny o zeď.

Koukneme se na tuto problematiku více zblízka…

Každý rozpočet musí obsahovat dodávku a montáž dveří (a to jak dveřního křídla, tak zárubní a samozřejmě také drobných součástí).

Ono se snadno řekne, rozpočet obsahuje dodávku a montáž dveří.

Co konkrétně si pod tím představit?

Nebudeme se zabývat, jak objednáme dveře, jak je přijdou zaměřit a tak podobně. Teď budeme řešit tu prvotní praktičtější část na papíře.

„Dveře“  se skládají z dveřního křídla (což všichni dobře víme), zárubně a dalších drobných součástí. Takže když počítáme cenu dveří musí tam být započítáno vše toto:

  • Dveřní křídlo
  • Klika – klika (nebo klika – koule, dle účelu dveří)
  • Štítek (nebo rozeta)
  • Zámek
  • Práh (nebo lišta)

A to už vás pro tentokrát nebudu zatěžovat s tím, že cena křídla se odvíjí i od toho, jakou má nosnou konstrukci. Jinak budou stát dveře s voštinovou vložkou a jinak s DTD, jinak podle povrchu laminátové, dýhované… ačkoliv na první pohled v tom nebude rozdíl.

Ani to není všechno

Pokud jsme se dostali v cenovém rozboru až sem, pak také nesmíme zapomínat na to, že ty dveře nedostanou nožičky a samy k nám na stavbu nepřijdou. Takže si musíme ještě napočítat dopravu.

A to z nějakého závodu – výrobny (nebo tedy už z toho zmiňovaného superhyperkrámu) na staveniště (nebo do skladu či stavebního dvora). Pak přijede auto a člověk (nebo víc) ty dveře musí někam složit. Pokud jsou jen jedny, tak se rovnou namontují, pokud jich je více (jako v příkladu ze začátku), musí se složit v nějaké místnosti a postupně se zabudovávají.

Pokud je složíme a postupně je odnášíme na místo určení, tak to taky neděláme zadarmo, jako ostatně ani předchozí dopravu. Odborně se tomu říká mimostaveništní a vnitrostaveništní doprava. Slyšeli jste to už někdy?

Doprava samozřejmě platí i pro kování a ostatní příslušenství.

No a teď je na řadě montáž a to:

  • Dveřního křídla
  • Kliky
  • Štítku
  • Zámku
  • Prahu

Z uvedeného by mělo býti jasné, co vše je třeba do ceny započítat.

No a kde máme zárubně?

Pro ty platí v podstatě totéž, jen do nich nemontujeme ty kliky a štítky… 😊

Takže, páni projektanti (a ostatní), až zase budete chtít rozporovat cenu a budete argumentovat cenou z krámu, nejprve si to dobře promyslete. Mohlo by se vám stát, že ty dveře budete postupně vozit z hypersuper vlastní škodovkou, na několikrát. :-D

Chcete se naučit rozpočtovat?

Připravila jsem pro vás online kurz Sestavení rozpočtu včetně výkazu výměr, kde vás všechno potřebné naučím.

Zjistit víc →

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *