Jak se zbavit zodpovědnosti

Někdy mi zůstává rozum stát. A zrovna nemluvím o své práci. Tentokrát vám budu vykládat o něčem jiném. O něčem, co jen tak nevymyslíte. Na to totiž musí přijít jen chytrá, volbami pomazaná hlava.

O tom, že v našem městě vyhrála výběrové řízení na svoz domovního odpadu Čistá Plzeň, už jsem psala.  V podstatě má díky tomu tato firma monopol. Protože jako soukromník jste povinni platit pouze této firmě. O tom, že v životě nebylo město tak zaplavené odpadky, už jsem se také určitě zmínila. A tentokrát vám povím příběh přímo z praxe.

Město vymyslelo bezva věc

Chce město čisté, to je jistě chvályhodné, ostatně kdo by nechtěl.

V současné době to vypadá tak, že všude popelnice přetékají, odpadky se válí všude po městě. No aby ne. Jednoduchá situace. Popelnice mnohdy nestačí a lidi vynášejí odpad i do cizích popelnic, anebo dávají pytle na zem k vlastním popelnicím.

Dalším problémem je, že se do města natahalo spoustu cizinců (ať žijí pracovní agentury), kteří tady pak ani nakonec tu práci nemají. Takže kromě kriminality (skoro každý den jsme ve zprávách), se tu samozřejmě (a nejen oni, ale díky nim je tu takových lidí prostě víc) opíjí a, když to řeknu slušně, město znečišťují.

Dalším faktorem jsou klasicky bezdomovci. Asi to každý znáte, přijdou vyházejí z popelnice, co se dá, odejdou.

Co na to policie? Tu klasicky zajímají jen botičky na auta. Byla jsem toho svědkem.

Tak to jsem nastínila situaci. A teď ta skvělá myšlenka. Město vymyslelo, že vyčistí ulice tím, že majitele domů donutí ty popelnice odstranit z ulic. Kam si je dají, je jejich věc. No tomu říkám super nápad.

Místo aby se tato situace řešila nějak komplexněji a více systémově, tak tohle. Prostě se páni konšelé rozhodli, že se zbaví zodpovědnosti tím, že vydají vyhlášku, aby se tím zabýval někdo jiný. Absolutně geniální.

Takže známe situaci, máme řešení a teď se pojďme podívat na:

Provedení a důsledky

V centru města jsou převážně staré měšťanské domy, které z 98 % nemají průjezd do dvora. Naopak mají zvýšené přízemí. Takže pokud si budete chtít tyto popelnice nastěhovat na dvůr, musíte každou vytahat několik schodů do přízemí a pak několik schodů na dvorek, v den svozu samozřejmě každou 2x (jednou plnou a pak prázdnou, a kolik jich asi tak je?). Umístění na dvoře bude mít za následek větší rozmnožení krys, potkanů apod. Nebudou tam tolik rušeni a to se to bude rejdit.

Pokud se popelnice nechají ve vchodě za dveřmi, bude to vypadat jak na ulici, zápach a přetékající popelnice. Zajímalo by mně co na to hygiena a požární hledisko? Doufám, že tohle mají páni konšelé dostatečně zkonzultováno s těmito státními složkami.

Což má za další následek, postupné odstěhování nájemníků (kdo by v tom také bydlel, že?) a když není nájem, není z čeho opravovat. Takže tyhle krásné staré secesní domy začnou chátrat. Když už se jim povedlo přežít komunisty, přežijou i místní městské vyhlášky?

Když pomineme problém popelnic v barákách, vážně si myslíte, že se město výrazně vyčistí?

Ruku na srdce, ani náhodou.

Budou v lepším případě přetékat klasické odpadkové koše, a stejně se odpadky budou válet všude. A je docela možné, že toto řešení nebude mít vůbec žádný efekt.

Dokud se lidé nenaučí po sobě uklízet a být zodpovědní ke svému prostředí, tak se nestane vůbec nic. Kdo dnes nemá vlastní popelnici a cpe to do cizí, ten to bude zase házet na ulici. Kdo cestou odhodí jakýkoliv odpad (kelímek, flašku, pytlík od jídla), ten to bude dělat taky pořád. Tak kde máme tu výraznou změnu?

Stále častěji mám pocit, že kdyby raději na radnici seděla banda plyšových medvědů, udělalo by se pro město, to nejlepší. A ještě by se ušetřilo za platy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *