Nezapomínejte na rekuperaci a selský rozum

Tak jsem zase jednou byla na školení. No to jsem se zase dozvěděla věci. Téma školení bylo Rekuperace. A cože to vlastně je?

Rekuperace v obytném domě

Rekuperace = ventilační systém pro celý dům

Rekuperační jednotka by měla kombinovat nepřetržitou ventilaci s nejprogresivnějším rekuperačním systémem. Což znamená, že bez ztrát energie lehce z domu odstraní znečištěný vzduch a nepříjemné pachy z kuchyně, koupelen a WC a zajistí stálý přísun čistého filtrovaného vzduchu.

Rekuperace by měla zajistit v domě stále čerstvý venkovní vzduch při zachování optimální tepelné pohody v domě a minimálních provozních nákladech. Rekuperační jednotky zajišťují nepřetržité větrání i v době, kdy je dům na nějakou dobu používán.

Zateplování a rekuperace

V době, kdy se začínalo se zateplováním baráků (pamatuju dobu, kdy se zateplovalo 3 cm a 5 cm už bylo až moc, dnes se to běžně dělá 20 cm jen to fikne), vždy mi bylo divné, že ten barák vlastně nedýchá. Postupem času se začalo zateplovat více a více centimetry polystyrénu, pak vaty a postupem let se k tomu dovymyslely různé lišty a okenní profily.

Prostě vše, aby se barák dokonale utěsnil. A to včetně oken. Asi všichni známe dřívější okna, která zrovna dvakrát netěsnila, vždy tam byla nějaká skulinka, i když minimální, ale vždy to trochu (i mikroskopicky) větralo. Dnes jsou okna utěsněná do nejmenšího detailu.

Pravda, už před lety vymysleli oknaři tzv. větrací klapku. Dá se zpětně namontovat do plastových oken, která nemají stabilní mikroventilaci (jsou to jedny z prvních oken, co se dělaly). Jde velice snadno namontovat a zajišťuje částečnou základní výměnu vzduchu.

Takže postupem let se, díky zateplování, dokázalo, ty baráky v podstatě hermeticky uzavřít.

rekuperace-uzitecne-tipy

Co jsem si odnesla ze školení

Rekuperace v principu řeší právě tento problém, kdy baráky nevětrají a vše se v obytném prostoru kupí.

Možná si řeknete, cože na tom je. Ono, když se v obytných místnostech nevyměňuje vzduch (a možná byste byli překvapeni, co lidí není zvyklých obyčejně větrat otevřeným oknem), vše zůstává uvnitř. A to včetně toho, co tam nepatří a pro člověka není zrovna správné dýchat. Jsou to různé aerosoly, pachy a výpary od koupelny počínaje, přes běžný kuchyňský provoz, až po uvolňování se laků z nábytku. To vše pak člověk dýchá.

Z toho vyplývá, že výměna vzduchu je prostě nutností.

A proto specializované firmy, vymýšlejí do domů různé systémy rekuperací a odvětrávání.

Na konci se pak přednášející zmínil o studii hygienického ústavu, jak přišli na to, že právě utěsnění a nedostatek výměny vzduchu způsobuje různé alergie a drobné chronické nemoci. A co jich teď mezi mladou populací je.

Používejme selský rozum a větrejme, větrejme a větrejme!
A nezapomínejme větrat.

Praktický tip: Digestoř

A ještě jeden poznatek ze školení. A klidně se přiznám, že tohle nedošlo ani mně:

Pokud máte v kuchyni digestoř s odtahem (ne ty s pachovými filtry, kdy se vzduch pouze prožene filtrem a jde znovu do téže místnosti), vždy musíte mít při používání odněkud přívod vzduchu. Takže nejlépe otevřenou větračku v okně. Jinak v místnosti vznikne podtlak a digestoř nebude fungovat.

Ne každé zdivo se musí zateplovat


Tyto a další tipy jsem pro vás sepsala do e-booku Jak porozumět stavbě rodinného domku aneb co nám to ti projektanti vlastně nakreslili.

Více se o e-booku dočtete zde

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *