„Co já na ty stránky zase napíšu? No, dlouho jsem nepřispěla do rubriky Perličky z projektů. Zkusím někde něco najít.“
Přesně tyhle věty mi šly hlavou a přemýšlela jsem co s tím. Po dvou dnech otevřu nový projekt a co nevidím? I zajásala jsem, tohle je přesně ono.
Takže tady máte obrázek, nad kterým jsem si zapřemýšlela dost dlouho na to, aby se z něj stal nejžhavější adept. Pro tuhle rubriku je ideální.
Protože začínám s rozpočtem vždy na zemních pracích a základech, tak jako první mě napadlo, zda je běžné zateplovat i základy uvnitř objektu. No, asi pro to nějaký důvod projektant viděl. Nebudu se tím zabývat, spočítám zateplení základů, jak to má navrženo.
Další otázkou je, jestli opravdu chce mít investor, pod užší místností sklípek výšky cca 70 cm, a poklop bude zevnitř nebo z boku? Proč ne, i tohle řešení jsem již viděla, ale jestliže to není popsáno ani v technické zprávě?
A deska je tedy koncipovaná jako strop, nebo jen tak visí ve vzduchu? Anebo to jen projektant zapomněl zasypat?
Je mi samozřejmě jasné, že tyto „chybky“ vznikly tím, že dotyčný více kopíroval, než kreslil a prostě zapomněl to opravit.
Kolegyně ještě pak měla důvtipné otázky ohledně schodiště, ale to už asi probírat nebudeme.
Závěrem jedno poučení:
Je třeba si uvědomit, že i když autor se vyzná v projektu (a bylo by smutné, kdyby ne), může být také jediný. Je třeba myslet na to, že na první pohled se v něm musí vyznat i někdo jiný.
Sporné nebo méně očividné věci by měly být popsány v technické zprávě. Aby bylo zcela jasné, jaký bude konečný výsledek (stavba).