Trvejme na svých právech!

Trvejme na svých právech!

Je začátek roku a já se s Vámi musím podělit, co mě už letos stačilo rozesmát. Ano rozesmálo mě to, protože kdybych se tomu nesmála, bylo by to docela smutný kino.

V mém městě jedna dlouholetá firma (už se na trhu drží přes dva tisíce let), teď nově nabývá nemovitosti (jestli je skupuje nebo dostává, není v tuto chvíli podstatné) a provádí jejich rekonstrukci (proto se o ní budu dále vyjadřovat jako o investorovi). A tak se stalo, že mi před vánocemi volala kamarádka, že jim stavební úřad oznamuje, že vedlejší dům budou celý bourat. A jestli prý mají k tomu nějakou námitku, musí jí vznést nejpozději první týden v lednu. A co prý teď s tím.

I poradila jsem jí, aby si jako majitelé sousední nemovitosti na ten úřad došli osobně. Jedná se o městskou zástavbu, zhruba sto let starou, a tak by se mohlo velice snadno stát, že při bourání těsně sousedícího objektu, by mohlo dojít k narušení jejich domu. Tak aby došli na úřad a vyptali se, jak se to bude bourat, jak budou navazovat práce a hlavně jak zaručí, že se s jejich nemovitostí nic nestane a pokud ano, jak se to bude řešit.

A v této chvíli to začíná být zajímavé. Na stavebním úřadě prostě řekli, že k tomu nic nemají a pokud chtějí vidět nějaké projekty, ať se obrátí na projekční firmu. A že na bourací práce být projekt nemusí. A právě když jsem se tohle zreprodukovaně dozvěděla, smíchy jsem se neudržela. Mám totiž chorobnou představivost. A tak jsem si zcela jasně a živě představila, jak zástupce investora jde na stavební úřad, tam se mile na úřednici usměje a řekne: „chceme zbourat barák“ a vstřícná úřednice vesele odvětí: „zbourejte si co chcete“ . A povolení je na světě! No není tohle taškařice? A pak, že úřady komplikují lidem život.

Docela by mě tedy zajímalo, na jakém základě stavební úřad práce povolí, když k tomu nemá vůbec nic. Když už není na bouračky zpracován nějaký „projektík“, měl by být alespoň plán postupu prací nebo podobný elaborát. Co kdyby někdo chtěl zbourat dům ve městě výbušninou? :-) Vím, že jsem použila extrém, ale pro názornost to stačí. Prostě takovýhle věci by měli mít na úřadě podchyceny.

A jak to celé dopadlo? No pro moje známé dobře. Na úřadě moji známí podali námitku, čímž jednání zastavili. Vzápětí se objevila smlouva s investorem, že jim nahradí případné škody a před zahájením prací jejich objekt projde pasportizací, aby se jasně vidělo, co bourací práce eventuelně způsobily. A dokonce jim byl ukázán projekt nového domu, který s nimi pak bude sousedit. A najednou to jde. :-)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *