7 otázek pro Ivetu Soukupovou, manažerku střešních oken

Dnes je již téměř standardem mít ve střeše nějaký ten světlík nebo střešní okno. Podkroví, pokud je obytné, musí splňovat světelné podmínky. Každá takto koncipovaná místnost musí být nejen dostatečně osvětlena, ale také i odvětrána a v neposlední řadě i zastíněna dle potřeby.

Nutno říci, že střešní okna nejsou jen tak ledajaká okna. Oproti klasickým oknům ve fasádě, tato mají svá specifika. A to jak výrobní, tak montážní. Ono není okno jako okno.

I ve střešních oknech dnes existuje bezpočet možností, řešíme:

 • vhodný materiál,
 • barvu,
 • zasklení,
 • design,
 • praktičnost (například u různých typů místností nebo na údržbu),
 • bezpečnost,
 • soukromí.

Dnes nám na otázky odpoví paní Iveta Soukupová, která dělá manažerku ve firmě FENESTRA střešní okna. Tato ryze česká firma střešní okna vyrábí již 37 let.

Iveto, řekněte nám, jak jste se k této práci dostala. Přeci jenom střešní okna jsou specifickým sortimentem.

Mojí současné práci předcházel menší příběh. Po škole jsem hledala vlastní bydlení a naskytla se možnost předělání půdního prostoru na prostor k bydlení.

Protože bylo nutné zakoupit střešní okna, oslovila jsem několik firem a na zaměření mého podkroví přijel i syn majitele českého výrobce střešních oken. Okna zaměřil a podkroví jsme již dokončili společně. Od této chvíle mi do života vstoupila střešní okna. Začala jsem ve firmě ve svém volnu vypomáhat, jezdit prezentovat okna na výstavy a poznávat i jejich výrobu.

Po narození našich 3 dětí jsem se již k původní profesi nevrátila a naplno nastoupila do rodinné firmy.

~

Jaká je běžná náplň Vašeho pracovního dne?

Náplň pracovního dne je opravdu různorodá. Mám na starosti chod obchodního oddělení, kanceláře, plánování a realizace montáží a zároveň komunikace s výrobou ohledně plánování a expedice objednávek.

Obnáší to jak komunikaci s vlastními zaměstnanci, tak s obchodními partnery a stávajícími i novými zákazníky. Kontrola, řízení a běžný chod firmy a zároveň kancelářská agenda v podobě zpracovávání cenových nabídek, objednávek, plánování montáží, kontrola přeprav a fakturace.

Řešení každodenních záležitostí důležitých pro chod firmy je moje denní náplň. Vývoj, marketing, dlouhodobé cíle a technickou podporu řeší manžel.

~

Jakou nejzajímavější zakázku jste realizovali? Čím Vám utkvěla v paměti?

Na zajímavou zakázku se můžeme podívat různým pohledem. Zajímavá zakázka je z pohledu:

 • počtu oken,
 • druhu stavby
 • a majitele objektu.

Máme zajímavé zakázky co do objemu oken na jednu stavbu, jakou jsou například školy nebo instituce. Kdy na jedné stavbě je někdy i stovka oken.

Zajímavé jsou také zakázky v použití sestav oken nebo v konstrukci jako jsou jedinečná mansardová okna.

Tento rok jsme těmito mansardovými okny, které zvětšují užitný prostor místnosti tím, že vystupují nad rovinu střechy, osadili historický dům paní architektky v Boskovicích. Použila 4 velká mansardová okna a doplnila je netypickými úzkými a dlouhými střešními okny. Opravdu netradiční pojetí půdního prostoru.

Zajímavá je také zakázka, kdy majitel objedná určitý počet oken a po jejich montáži se mu prosvětlené a sluncem zalité místnosti zalíbí natolik, že nakonec další okna přidává a prosvětluje více a více svůj prostor. Okna do sestav ať vedle sebe nebo nad sebou vždy vytvoří zajímavý interiér.

Pod našimi střešními okny bydlí i veřejně známé osobnosti.

~

Co Vás na střešních oknech zaujalo, který produkt z vašeho sortimentu je Vám nejbližší? Jinými slovy, který produkt ráda nabízíte?

Ráda nabízím a doporučuji střešní okna výrobní řady THERMICAL. Při použití zateplovací sady THERMOS jsou tato okna zajímavá jak svou rozšířenou zárukou na 15 let, ale hlavně svým konstrukčním pojetím. Okna jsou více zateplena a vykazují výborné tepelně-izolační parametry již s použitím izolačního dvojskla. V této řadě máme ale i tři druhy trojskel i provedení pro nízkoenergetické nebo pasivní domy. Výrobní řada THERMICAL tedy uspokojí každého zákazníka.

Pokud tuto výrobní řadu ještě doplníte o multifunkční fóliové stínění MULTIFILM, máte dokonalé spojení. Tyto nadčasové fóliové roletky řeší stínění i přehřívání interiéru. Vzhled je moderní a naprosto funkční.

~

Iveto, popište nám trochu sortiment střešních oken. Čím se od sebe liší, jak jsou materiálově vyráběny, možnosti otevírání a třeba i rozdíly v tom, již zmiňovaném, zastínění? Kam je co vhodné?

Náš sortiment je opravdu rozsáhlý.

Vyrábíme okna

 • dřevěná,
 • plastová,
 • poplastovaná,
 • s různým typem zasklení (dvojskla, trojskla).

5 konstrukčních typů, 16 standardních rozměrů doplňuje i program oken vyráběných na míru.

Na výběr je i povrchová úprava oken:

 • bezbarvá lazura,
 • silnovrstvé akrylátové a polyuretanové lazury White a White Pur.

Zákazníci je volí dle využití jednotlivých místností nebo otevřených prostorů. Ne vždy je to ale jen o užití, ale i o barevném sladění interiéru.

Okna je možné ovládat ručně s horním dotlakovým zavíráním nebo spodní klikou. Vysoko umístěná okna pro prosvětlení a vyvětrání je možné ovládat elektricky dálkovým ovladačem nebo tlačítkem na zdi.

Nejprodávanější jsou dřevěná okna, která mají výborné tepelně izolační vlastnosti, především vyšší povrchovou teplotu. Další výhodou je velmi dobrá statika a tvarová stálost. Použitím kvalitní borovice s příjemnou kresbou navíc dřevěná okna působí velmi elegantním dojmem.

Střešní okno musí mít vždy lemování, které zaručuje vodotěsnost při sklonu střechy od 15 do 90 stupňů. Je vyrobeno z hliníkového oboustranně lakovaného plechu nevyžadující žádnou údržbu. Zvolením univerzální šedé barvy lze okna esteticky začlenit do střešní krytiny všech barevných odstínů. Na zakázku je možno vyrobit oplechování v jiném odstínu RAL. Dle druhu střešní krytiny máme lemování pro vysokou profilovanou krytinu (tašky) nebo nízkou (šindel, eternit) nebo falcovanou krytinu.

Lemování doporučujeme doplnit o zateplovací sadu THERMOS, která zatepluje vnější stranu rámu okna po celé jeho výšce, tedy v místech, kde okno vyčnívá do chladného venkovního prostoru.

V nabídce máme i široký sortiment zastiňovacích a dekoračních doplňků, které zajišťují ochranu před sluncem a současně vytváří optimální podmínky pro bydlení.

 • Vnitřní doplňky (látkové roletky, Al-žaluzie, plisované roletky) chrání před světlem a nežádoucími pohledy.
 • Venkovní doplňky (markýzy, předokenní rolety) chrání před tepelnou sluneční energií.

Zcela jedinečné jsou multifunkční interiérové fóliové roletky, které chrání světlem, ale současně v létě i před teplem. V zimě zrcadlovým efektem brání úniku tepla z místnosti, zlepšují tepelně-izolační vlastnosti okna.

Kdo jsou převážně vaši klienti, jsou to třeba i jen „lidé z ulice“? Tedy ti co přijdou, že potřebují jedno okno do stávající střechy? Jak s nimi vykomunikujete ten nejlepší produkt pro tyto podmínky?

Našimi klienty jsou realizační firmy, stavební společnosti i stavebniny. Velkou částí jsou zastoupeni i koncoví zákazníci, kteří řeší nové bydlení, nebo výměnu starých již nevyhovujících střešních oken.

Právě těmto zákazníkům jsme nápomocni pro výběr vhodného typu oken bezplatnou a nezávaznou konzultací s naším technikem přímo u nich na stavbě. Tato návštěva slouží k přesnému zaměření, ujasnění rozsahu prací, ale i k předvedení sortimentu a upřesnění specifikace oken – velikost, parametry, ovládání.

Montáž provádíme jak vlastními zaměstnanci, tak i s prověřenými a zkušenými pokrývači. Okna je možné

 • namontovat nově,
 • vyměnit včetně obnovy interiérových obkladů
 • nebo vyměnit napasováním na stávající obklad bez prašného předělávání interiérových obkladů.

I toto je důležité řešit při návštěvě technika.

Okna zaměříme, vyrobíme, namontujeme, v průběhu i po letech užívání zajistíme záruční i pozáruční servis.

A teď aktuální otázku na tuhle covidovou dobu. Jak jste přežili ty různé lockdowny, karantény a ostatní opatření?

Tato zvláštní doba nás naštěstí zcela neodstavila, ale pouze částečně omezila.

V současné době se ve výrobě nejvíce potýkáme s nedostupností některých surovin. Časté materiálové výpadky, ale i neustálé navyšování cen vstupů do výroby nám velmi komplikuje každodenní práci.

Jsme připravení tyto problémy řešit a o to více nás těší zpětná reakce spokojených zákazníků. Na trhu jsme již přes 35 let a naši spokojení zákazníci se k nám i po těchto letech vracejí a oslovují nás pro výměnu oken. Je zajímavé, že mezi našimi zákazníky jsou často i majitelé stavebnin a realizačních firem, kteří se v oblasti střech dlouhodobě pohybují a mají srovnání mezi různými výrobci střešních oken.

Ráda komunikuji se zákazníky, vysvětluji a zodpovídám jejich dotazy. Tato práce mě naplňuje a opravdu baví.

~

Děkuji za rozhovor. Nezbývá než Vám popřát hodně spokojených zákazníků, zajímavé zakázky a nadšení do další práce.

~

A pro všechny, které zaujala střešní okna a rádi by se dozvěděli více, paní Iveta Soukupová je k dispozici na telefonu 604 775 370 a na emailu iveta.soukupova@fenestra.cz.

Jistě bude za Váš zájem ráda a pomůže Vám vyřešit problematiku střešního okna.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *