A takhle to chodí při otevírání obálek.

Dnes mám pro Vás další příběh. Bude spíše pro úplné začátečníky.

Protože je léto nechci sebe ani Vás zatěžovat nějakými těžšími články.

Už jste se zůčastnili otevíraní obálek na výběrovém řízení? Z vlastní zkušenosti vím, že tam chodí málokdo. Já sama jsem se této taškařice účastnila jen několikrát. Proč vlastně, objasním na konci článku.

Takže jak to chodí. To si vezmete zalepenou obálku s nabídkou  do podpaží, k tomu si do taštičky přibalíte obchodní rejstřík a především plnou moc od jednatele společnosti (když se otvírají obálky hned po odevzdání).

Nabídku v inkriminovanou hodinu odevzdáte. V podatelně, nebo kam se zrovna nabídka odevzdává, Vám vystaví doklad o odevzdání. Většinou spočívá v tom, že ofotí přední stranu obálky, kde je jak název zakázky tak i identifikace firmy, a k tomu dopíšou, že odevzdáno v ten a ten datum a v tu a v tu hodinu. A tím je po atrakci.

A teď se už přesouváme do místnosti otevírání obálek. Tam zkontrolují Vaši plnou moc a jestli je podepsána tou oprávněnou osobou. To poznají z Obchodního rejstříku.

A teď už se jenom posadit a počkat až přijde komise. A už jí tu máme. Každá komise se skládá z několika členů. Někdy se představí i jmény, aby bylo vidět kdo tam vlastně zasedá. Ovšem ne vždycky tomu tak je.

business-meeting_23-2147516102

Pak většinou předsedající komise vezme do ruky první obálku (pořadí určil čas odevzdání každé nabídky). Takže vezme obálku prvního uchazeče a přečte firmu. Obálku pak ukáže do davu, že je zalepená a neporušená. Další člen komise si tedy v příslušném políčku odškrtne, že toto má dotyčná firma v pořádku.

Jako další jí předseda otevře. Pokud je v ní i kopie, dostane jí na starost další člen komise, který tak provede její další kontrolu. A teď už se jenom listuje. Kontrolují se všechny věci, které měly být dodány. Jako příklad uvedu Živnostenský list, Obchodní rejstřík, Autorizaci … . Také se kontroluje zda je všude nabídka podepsána osobou, která je uvedena v Obchodním rejstříku. A v neposlední řadě se kontroluje, zda je vždy stejná cena ve smlouvě, rozpočtu a na krycím listu. Pokud je vše v pořádku, předseda komise prohlásí, že nabídka splnila požadavky a že je obsahově správná a úplná. A zapisující člen komise si opětně odškrtne příslušnou kolonku.

A tohle se pak děje se všemi obálkami. A pak se jde domů. Někdy se čte i cena, jestliže to dovoluje momentální právní úprava.

Výsledky přijdou poštou, po celkovém vyhodnocení všech uchazečů.

A teď Vám ještě pro ilustraci napíšu o jednom otevírání obálek ,u kterého jsem kdysi byla přítomna, bohužel.

Bylo to kdysi a od té doby se tomu snažím vyhnout. Bylo to výběrové řízení na nějakou větší opravu, už si ani nepamatuju co přesně, knihovny. Jako člen komise byl pozván jeden ze zastupitelů radnice. Na to, že měl na radnici poměrně vysokou funkci (tuším, že byl tehdy náměstek primátora) vůbec nevěděl proč tam je, a co se na otevírání obálek vlastně dělá.

Bohužel jeho chováním se celá tahle taškařice změnila spíše v nechutnou frašku. Komise si myslela, že tím “získá na lesku”, politik si myslel, že je tam jen kvůli občerstvení, a blbým řečem, o které si nestyděl říci (když mu přidělené chlebíčky došly), a uchazeči byli akorát otrávení. Od té doby nemám ráda ani regionální politiky.

To jen tak pro ilustraci. Ale nutno říci, že postupem let se i tato oblast výrazně zprofesionalizovala.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *