Má smysl účastnit se VZ?

A protože je pořád léto a nádherné počasí, že je škoda někam jezdit, probereme zase nějaké nenáročné téma. Dnes to bude o panice a smyslu.

Nevím, jestli to je jenom můj subjektivní pocit, ale mám dojem, že ve světě veřejných zakázek je takové divné ticho a napětí. Ne, že by se snad veřejné zakázky nevypisovaly nebo jenom sporadicky, to ne, soutěží je pořád plno. Ale spíš jde o to, že všichni tak nějak vyčkávají.

Ano v příštím roce má být uveden v platnost nový zákon o veřejných zakázkách. Prý se sjednocuje tento okruh s Evropskou unií. No to asi tady, na těchto stránkách, rozebírat nebudem. Asi jen hrstka z nás ví, jak to v té Evropské unii vlastně v tomto oboru chodí.

Změny by měly být zásadní. Ostatně proto udělají zcela nový zákon, další otázkou zůstává, kdy přijde první novelizace. Ostatně známe zdejší zákonodárce. Ještě než vstoupí nový zákon v platnost, už se vymýšlí jeho novela.

Nový zákon by měl být uveden v platnost nejdéle do 18.dubna 2016.

Ale o novém zákonu jsem psát nechtěla. Ale jak vidno, nějak to na něj zase sklouzlo. Nadpis tohoto článku evokuje, zda má vůbec smysl dělat veřejné zakázky. Tak to bezesporu určitě. Spíš bych chtěla rozebrat zda má smysl je jich účastnit.

businessman-research-cartoon_23-2147508086Všichni víme, že je spoustu výběrových řízení, kdy už je vybraná firma jasná ještě, než se zakázka vypíše. To je veřejné tajemství. A proto se ve svém okolí setkávám s názorem, že nemá smysl chodit do veřejných zakázek.

Já s tímto názorem rozhodně nesouhlasím. Neodsuzovala bych šmahem všechna výběrová řízení. Ano, někdy to smysl vážně nemá. Ale někdy to není od věci. Dává to šanci rozšířit povědomí o firmě. Nemusíte hned vyhrát, ale začne se o vaší firmě vědět. A také existuje tzv. zjednodušené podlimitní řízení (par. 38 zákona), kdy zadavatel zasílá výzvu okruhu zájemců (těch co má v databázi). To znamená, že už se s vámi jako s firmou počítá.

A v neposlední řadě, každé výběrové řízení, má komisi. A komise je složena z lidí. A teď to vztáhnu na stavebnictví. Všichni ti lidé někde bydlí. A třeba zrovna řeší, že si udělají novou koupelnu, nebo si chtějí postavit barák. Tak schválně, koho v tom případě osloví? Určitě si nevezmou zlaté stránky a nebudou zkoumat jednotlivé firmy. Spíš si vzpomenou, že ty a ty firmy jim dávali nabídku do výběrka v práci a zrovna tihle a tihle měli pěkné reference. Tak co je takhle zkusit?

Proto si myslím, že smysl účastnit se výběrových řízení, rozhodně má. Možná ne z okamžitého hlediska, ale výhledově určitě. Práce se musí zajistit i do dalších let.

Veronika Šoulová
Rozpočty a stavební kalkulace jsou můj život. Věnuji se jim již více než dvacet let.
Jsem autorkou online kurzů Zásady oceňování stavebních prací a Sestavení rozpočtu včetně výkazu výměr. Ebooku o rozpočtování Co musí rozpočtář znát, ebooku z oblasti stavebnictví, s názvem Jak porozumět stavbě rodinného domku, a ebooku z oblasti veřejných zakázek s názvem Než zabalíte aneb 10 rad před odevzdáním nabídky
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Stáhněte si zdarma

  e-book Co musí znát rozpočtář

  Dozvíte se:
  • že to není jen o rozpočtech,
  • co všechno rozpočtařina opravdu obnáší.

 • E-book zdarma

  Jak porozumět stavbě rodinného domku, Díl I. - Zemmní práce

 • E-book zdarma

  NEŽ ZABALÍTE aneb 10 rad před odevzdáním nabídky

 • Rubriky
 • Poslední příspěvky blogu