Aby doma bylo teplo

Kdysi jsem si myslela (je to už hodně dávno), že platí jednoduchá rovnost:

Mužská část populace = technická část populace

Pak jsem jednoho dne přišla na to, že jsou hodně technicky smýšlející a méně technicky smýšlející. A jednou jsem ke svému úžasu zjistila, že ani to není až tak úplně pravda.

Začneme příběhem

Kdysi jsem žila sama v centru města, ve starém činžáku a bylo mi tam fajn. Až jednou, takhle před zimou, jsem stála před situací, kdy bylo třeba zprovoznit topení po létě.

Asi to většina z vás zná. Klasické ústřední topení, radiátory, plynový kotlík a tak. Vcelku nic náročného. Ale ouha, ve fázi, kdy je nutné dopustit vodu do kotlíku, jsem neměla dost sil ten kohoutek povolit.

Po několika marných pokusech jsem šla pro souseda.

Sousede, potřebuju dopustit vodu do kotle a ten kohout je nějakej utáhlej, nemůžu ho povolit. Potřebuju pomoct.

No, chvíli na mě koukal, jako bych mluvila čínsky. Pak mu asi došlo, že jsem si řekla o pomoc a tak šel. Kohoutek povolil a nevěřícně koukal na čidlo, jak se mění tlak na kotlíku. Mezi tím vším asi mozek zpracoval informaci o vodě a tak  opatrně položil otázku.

V topení je voda?

A v tuhle chvíli jsem já zase nevěřícně zírala na něj.

Takže pro mého bývalého souseda a pro všechny ostatní, povím vám tajemství:

ANO, v topení je voda.

Voda slouží jako topné médium

Voda cirkuluje v radiátorech a nese s sebou to teplo, kterým se radiátory nahřívají. A začíná to u kotle. Kotel po sepnutí spaluje plyn (nebo elektriku, záleží na jakém je principu) a nahřívá vodu, která je v kotli. Teplo se postupně šíří po vodě (která je v trubkách) do všech radiátorů, které nahřívá. Začíná tím prvním u kotle a končí nejvzdálenějším (podle trubek).

Tak doufám, že už je to jasnější, jak ústřední topení funguje.

Dnes můžou být samozřejmě radiátory všech možných tvarů, barev, materiálů. Od starých klasických litinových radiátorů se udál dost výrazný posun k dnešním i třeba leštěným kamenným deskám.

I systémů topení je víc

Může se vytápět již tím zmiňovaným kotlem, nebo můžeme využít některého z principů tepelných čerpadel, solární energie nebo jiných alternativních zdrojů.

Taktéž se dnes nemusíme omezovat jen na ty radiátory. Můžeme mít topení v podlaze (dnes už to také není nijaká novinka), různé tepelné clony pod okny a balkonovými dveřmi (viditelná je pouze mřížka v podlaze, odkud jde teplý vzduch právě pod otvory), nebo i stropní topení (to pracuje na principu paprsků, které ohřívají plochu na kterou dopadnou).

Tak to je alespoň malé shrnutí principů topení. Podrobněji si je můžeme představit někdy příště.

Než se dostanete k topení


Než budete do svého domku vybírat topení, je potřeba vyřešit spoustu dalších důležitých věcí. Co všechno byste měli vědět, než začnete stavět, jsem pro vás sepsala do e-booku Jak porozumět stavbě rodinného domku aneb co nám to ti projektanti vlastně nakreslili.

Více se o e-booku dočtete zde

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *