Nová právní úprava zákona o veřejných zakázkách sice ještě není v platnosti, přesto se již můžeme dozvědět, co chystá za novinky.
Nově by měl být zaveden institut tzv. předběžné tržní konzultace. A co to tedy je? Jde o nástroj pro zadavatele, aby mohl lépe a jasněji definovat svoji představu a podmínky ohledně předmětu veřejné zakázky v zadávací dokumentaci.
V praxi to bude znamenat asi toto: vždy, když bude zadavatel chtít vypsat veřejnou zakázku a nebude si jist, zda správně specifikoval zadání, může si pomoci předběžnou tržní konzultací. To znamená, že poptá odborníky v daném oboru a při konzultaci si vyjasní, co všechno by předmět zakázky měl splňovat a zda je to vůbec realizačně možné a za jakých podmínek.
Nově má být zavedena i povinnost identifikovat a uveřejňovat veškeré využité konzultanty i rozsah konzultací a to přímo v zadávací dokumentaci.
Účelem je rozšíření informovatelnosti zadavatele a případně jiných řešení předmětu zakázky tak, aby ho byl zadavatel schopen jasně definovat.
Teď však vyvstává otázka o střetu zájmů. Nový zákon to řeší takto: pokud se na předběžných tržních konzultacích podílel pozdější účastník zadávacího řízení, musí zadavatel přijmout příslušná opatření. V prvé řadě musí zadavatel ostatním účastníkům sdělit informace vyplívající z této konzultace (mělo by být již zapracováno v zadávací dokumentaci), a dále musí stanovit odpovídající lhůty pro doručení nabídek, aby i ostatní dodavatelé měli dostatek času na přípravu nabídky.
V případě, že toto zadavatel není schopen zajistit, může v krajním případě takového účastníka ze soutěže vyloučit. Ale jen pokud neexistuje jiný způsob, jak zajistit dodržení zásady rovného zacházení.
Netroufám si k tomuto na zdejších stránkách zaujmout jakékoliv vlastní stanovisko. Zda je to krok vpřed či nikoliv, asi ukáže až následná praxe v průběhu času.
Čerstvá AKTUALITA!
Ačkoliv měl nový zákon být v této době už platný, nestalo se tomu tak a vstoupí (při vyhlášení ve Sbírce zákonů v dubnu) v účinnost až v říjnu 2016.
Doposud ale pořád platí stávající právní úprava.
Vážená paní Šoulová,
institut předběžné tržní konzultace ve mně zatím nevzbuzuje žádné nadšení a už vůbec ne naději, že se něco změní. Je někde v návrhu nové právní úpravy zákona o veřejných zakázkách alespoň zmínka, že by si měl zadavatel ty předběžné tržní konzultace platit?
V současné době provádějí zadavatelé ze státní a municipální sféry tzv. průzkumy trhu, jejichž cílem je zadarmo vymánit z potenciálních uchazečů co nejvíc informací, získat grafické návrhy, popisy řešení apod. A to vše zdarma.
Pokud to bude v rámci předběžné tržní konzultace stejné, pak:
a) nechápu, co je na ní tržního
b) náš postoj zůstane stejný jako dosud – slušně jim odpovíme, že takové informace a podklady v této fázi neposkytujeme a že nám bude ctí, když nás osloví v rámci řádného výběrového řízení.
Opravdu nevidíme důvod, abychom zadavatelům tohoto druhu poskytovali poradenství zdarma, zejména když oni sami zdarma neudělají nic.
Dobrý den pane Grivalský,
chápu, že z toho nejste nijak zvlášť nadšen.
Zákon to teď zavádí jako pojem, takže je dobré o tom informovat.
Bohužel nemám informace ohledně platby za tuto „službu“. Ač bych Vám ráda dala kladnou odpověď,
zatím tyto informace nemám.
Doufejme, že i toto bude mít nakonec přijatelné řešení.