A kdo utne několikanásobnou chybu?

Jedna z dalších perliček projektu. Jako rozpočtář se s nimi setkávám často. Někdy jsou úsměvné, jindy moc ne. Ale vždyť nikdo není dokonalý ani neomylný, ani já ne, samozřejmě.

Před nedávnem jsem měla na stole projekt rodinného domu. Vcelku nic moc, takový malý baráček. Docela hezký, docela užitkový, docela …

No docela naprd. Protože ruku na srdce, kdyby se to postavilo přesně podle projektantovo vize, stalo by se dřív nebo později neštěstí. Proč?

No asi vám nejprve ukážu obrázek. Pro ty , kteří vědí (ano, jsou to modří :D), to bude zcela jasné. Těm, kdož nejsou odborníci (ostatně nemusejí přeci všichni vědět všechno,) to vysvětlím.

zeď na polystyrenu

(Po kliknutí na obrázek, se otevře v lepší kvalitě.)

Při bližším ohledání (fuj, to je výraz, vždycky mi evokuje mrtvoly, ale momentálně mě nenapadlo dostatečné synonymum) je vidět, že projektant postavil zeď, místo na beton základů a desky, až na polystyrenovou vrstvu (to je ta s těmi jakoby vlnovkami, hned nad tou tlustou čárkovanou čárou). No řekněme, že to není zcela obvyklé.

A samozřejmě je to obvodová zeď, takže je o ni opřen nejen strop, ale také krov.

 Jen by mě zajímalo, co na to ten polystyrén. No já být v jeho situaci, tak se asi rozlámu pod tou tíhou.  Zeď se kousek sesune, a jestliže nebude v kondici, tak to na ní bude zcela jasně vidět i z dálky.  Pokud bude tedy ještě na co koukat. Když to vezmu hodně do extrému, tak se nám to sesype jako domeček z karet.

A chudák majitel baráčku.

V reálu se to asi nakonec nestane, ale představme si tuto situaci do důsledků.

Projektant navrhne domek s takovouhle chybou, další  projektant mu na to klíďo píďo dá kulaté razítko. Já jako rozpočtář, to klidně takhle spočítám. A stavební firma to takhle postaví, však to bylo v projektu, ne?

No nechtěla bych to zažít.

No a takhle by to mělo vypadat správně. Zeď je založena na betonovém podkladě (v tomto případě bednících dílcích). A polystyren je přiveden pouze k patě zdi. Zde máte obrázek.

zeď na polystyrenu správně

Tak asi tak, přátelé. Však my se nedáme, my ten barák dostavíme! 😀

Chcete se naučit rozpočtovat?

Připravila jsem pro vás online kurz Sestavení rozpočtu včetně výkazu výměr, kde vás všechno potřebné naučím.

Zjistit víc →

Veronika Šoulová
Rozpočty a stavební kalkulace jsou můj život. Věnuji se jim již více než dvacet let.
Jsem autorkou online kurzů Zásady oceňování stavebních prací a Sestavení rozpočtu včetně výkazu výměr. Ebooku o rozpočtování Co musí rozpočtář znát, ebooku z oblasti stavebnictví, s názvem Jak porozumět stavbě rodinného domku, a ebooku z oblasti veřejných zakázek s názvem Než zabalíte aneb 10 rad před odevzdáním nabídky
Komentáře
 1. Josef Kubát napsal:

  Bože, bože; božíííííí!

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Stáhněte si zdarma

  e-book Co musí znát rozpočtář

  Dozvíte se:
  • že to není jen o rozpočtech,
  • co všechno rozpočtařina opravdu obnáší.

 • E-book zdarma

  Jak porozumět stavbě rodinného domku, Díl I. - Zemmní práce

 • E-book zdarma

  NEŽ ZABALÍTE aneb 10 rad před odevzdáním nabídky

 • Rubriky
 • Poslední příspěvky blogu