Ono se řekne vyměnit kliku, jenže…

No ano, občas se to stane. Musíme vyměnit kliku, ať už z důvodu nějakého mechanického poškození, nebo prostě jen že se nám stávající už nelíbí.

Jelikož kliky se dneska dělají z různých materiálů, je třeba si rozmyslet jaký budeme chtít. Dělají se plastové, hliníkové, nerezové, v niklu, v bronzu, mosazové, lesklé, matné, sametové… no prostě je toho dneska mraky.

Dále si musíme ujasnit, jestli chceme kliku-kliku (tedy kliky na obou stranách dveří), nebo na jedné straně kliku na druhé straně kouli či madlo. To se zpravidla týká venkovních dveří. U vnitřních to bývá klika na obou stranách.

V interiéru ještě můžeme rozlišit tzv. wc kování. Je odlišné v tom, že se dá zevnitř zamknout aniž by byl použit klasický klíč.

Další důležitou věcí je, jestli klika má mít štítek nebo rozetu. Názorné to bude asi spíše z obrázku, než abych to tu složitě vypisovala.

rozeta

rozeta

štítek

štítek

Pozor!

Jestliže chcete vyměnit štítek za rozetu, musíte si dobře prohlédnout a rozměřit šrouby, které štítek drží. Ne vždy se díry po těchto šroubech podaří rozetou zakrýt.

Další důležitou drobností je rozlišení zámku. Jestli máte zámek tzv. fabkový nebo dózický.

UPOZORNĚNÍ: jestliže se tu zmiňuji o “fab” klíči, není tím myšlen přímo výrobce, jen zlidovělý výraz pro tento typ klíče. Výrobců těchto typů klíčů je samozřejmě několik.

fabkový zámek a klíč

fabkový zámek a klíč

dozický zámek a klíč

dozický zámek a klíč

 

A ještě poslední úskalí štítku

Je třeba vědět jakou má rozteč. Tedy rozměr od kliky k zámku. U interiérových dveří bývají  dva 72 a 90 mm.  A jak se  to měří? Vcelku jednoduše. Od poloviny kliky k polovině zámku.

změřit rozteč dózického a fabkového zámku

měření rozteče

 

Tak už vás můžu s klidným svědomím pustit do nějakého obchodu na kliky, protože vím, že teď už ji koupíte napoprvé. A nebudete se muset do obchodu zbytečně vracet.

Hodí se vám další užitečné tipy?

Podobné rady a doporučení jsem pro vás sepsala do e-booku Jak porozumět stavbě rodinného domku aneb co nám to ti projektanti vlastně nakreslili.

Více se o e-booku dočtete zde

Veronika Šoulová
Rozpočty a stavební kalkulace jsou můj život. Věnuji se jim již více než dvacet let.
Jsem autorkou online kurzů Zásady oceňování stavebních prací a Sestavení rozpočtu včetně výkazu výměr. Ebooku o rozpočtování Co musí rozpočtář znát, ebooku z oblasti stavebnictví, s názvem Jak porozumět stavbě rodinného domku, a ebooku z oblasti veřejných zakázek s názvem Než zabalíte aneb 10 rad před odevzdáním nabídky
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Stáhněte si zdarma

  e-book Co musí znát rozpočtář

  Dozvíte se:
  • že to není jen o rozpočtech,
  • co všechno rozpočtařina opravdu obnáší.

 • E-book zdarma

  Jak porozumět stavbě rodinného domku, Díl I. - Zemmní práce

 • E-book zdarma

  NEŽ ZABALÍTE aneb 10 rad před odevzdáním nabídky

 • Rubriky
 • Poslední příspěvky blogu