Výkaz výměr versus projektová dokumentace

Výkaz výměr versus projektová dokumentace.

Jistě to znáte, věčná otázka. Pokud se výkaz výměr liší od projektové dokumentace, vždy nastává otázka co s tím?

Tak předně, pokud na to přijdete ještě ve lhůtě pro dotazy, je nasnadě to oznámit zadavateli dotyčného výběrového řízení, je jeho starost, aby tyto věci byly v souladu. Ten to obvykle prověří a vydá oficiální odpověď na otázku, kde toto uvede na pravou míru.

Pokud přijdete na něco podstatně zásadnějšího, je to problém. Zvláště, jestliže už uplynula doba pro otázky na zadavatele. Co pak s tím? Jestliže si nesrovnalost promítnete do soutěžní ceny, budete zbytečně vysoko a rázem bude vaše cena nekonkurenceschopná.

V každém případě je třeba na to investora upozornit. Dát položky a cenu, které nejsou v oficiálním výkazu, tzv. pod čáru. To je zpravidla oddíl, který se nepočítá do celkové ceny nabídky, ale je přesně vyčíslen s tím, že tyto práce jsou ke zhotovení zakázky nutné.

business-presentation-infographic_23-2147509486Pokud nemusíte investorovi podepsat, že přebíráte zodpovědnost za to, že tak, jak vydal zadávačku, je to v pořádku a vy jste to zkontrolovali, máte vyhráno. Ze zákona je totiž zadavatel povinen zodpovídat za správnost zadávací dokumentace, tedy souladu projektové dokumentace, výkazu výměr a soupisu prací. Doslova si pamatuji (mám to i napsané), že na jednom z posledních školení nám právník tvrdil, že dle vyhlášky “je soupis prací prioritní”. Dále také tvrdil, že pokud zadavatel přenese zodpovědnost za správnost zadávací dokumentace, stejně za ni dle zákona zodpovídá, a to z hlediska veřejnoprávního. Mě tedy napadá, že otázkou ovšem pak je, jak se to bude vymáhat. O tom se již nezmiňoval.

Dále bych citovala jeden odborný článek ing. Josefa Landra, kde píše “V každém případě podle § 44 odst. 1 zákona č. 137/2006 Sb. za správnost a úplnost zadávacích podmínek odpovídá zadavatel, který tuto odpovědnost nemůže přenést na uchazeče o zakázku požadavkem, aby správnost a úplnost soupisu prací namísto něj zkontroloval.”

Dlouho jsem pátrala, kde vlastně píšou, že soupis prací je prioritní. Vždy jsem z každé strany slyšela akorát, že soupis prací je přednostní a zodpovídá za něj zadavatel. Ale nikdy mi nikdo nebyl schopen říct, kde přesně to je napsaný.

Nakonec jsem byla úspěšná. Píšou to ve vyhlášce 230, Sbírka zákonů č. 230/2012. Je to vyhláška, kterou se stanoví podrobnosti vymezení předmětu veřejné zakázky na stavební práce a rozsah soupisu prací, dodávek a služeb s výkazem výměr. Tak tam se mimo jiné píše, že „Soupis prací vymezí i požadavky, které vyplývají z konkrétních podmínek realizace stavby a nejsou obsahem popisu jednotlivých položek stavebních prací, dodávek nebo služeb.“

Tato vyhláška je součástí i tzv. ÚZetka. Tedy Úplného znění zákona, kdybyste někdo měl chuť si ji prostudovat. Ale co si budeme povídat, dokážu si představit zajímavější čtení k odpolední kávě.

1 názor na “Výkaz výměr versus projektová dokumentace”

  1. Vykaz vymer je specifickou soucasti rozpoctu ci kalkulace. Pro kazdou jednotlivou polozku rozpoctu je nutno specifikovat presne mnozstvi, tzn. precist tyto udaje z projektove dokumentace. Tato cinnost je casove velmi narocna a rovnez zavisi na kvalite poskytnute projektove dokumentace.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *