A jak hospodaří Vaše město? Aneb za město čistější?

A jak hospodaří Vaše město? Aneb za město čistější?

Dnešní článek bude trochu netradičný, spíš takový povzdech. Ale jen na první dojem, na ten druhý už určitě ne. Vysvětlím to, i když věřím, že ten, kdo se veřejnými zakázkami zabývá, bude vědět, kam mířím.

Jak to máte s komunálním odpadem Vy? Nebojte se, nechci se Vám přehrabovat v popelnici, kontrolovat správnost tříděného odpadu, či jinak omezovat Vaše nakládání s odpadem. Spíš mě zajímá jiná stránka věci. Můžete se svobodně rozhodnout, komu a za kolik svěříte obsah své popelnice?

Každá součást veřejného sektoru je povinna i při dodávce nějaké služby vypsat výběrové řízení. Toho se může účastnit pouze ten, kdo doloží správnou kvalifikaci. A to splní firma, která má již za sebou nějaké reference, tedy již na trhu chvíli působí. Jelikož jde o veřejnou službu, musí být výběrové řízení vždy.

A teď se tedy dostáváme k jádru pudla. Představte si, že žijete ve městě, kde si můžete svobodně zvolit, která firma Vám bude odvážet komunální odpad. Říkáte si, že to je v dnešní době, ve větších městech, normální? Já si to taky myslela, ale chyba lávky!

Naše město se prostě rozhodlo, že toto svobodné privilegium prostě zruší. Ano, bydlím ve městě, které je jedním z větších měst v naší republice a které vymyslelo bezvadný krok vpřed, zpátky ni krok.

Během dvou měsíců se obyvatelé města museli přeregistrovat pro svoz odpadu na jedinou firmu. Ano, čtete správně! Předpokládám, že teď se zhrozila většina z vás. Dokážete si to představit? Dřív tu působilo, na území města, zhruba 7 firem. A teď jediná!

A teď jiný aspekt. Tedy jak to funguje více jak po měsíci provozu. No buďme k sobě upřímní, nefunguje. Už to, že obyvatelé mají mít na své popelnici nálepky nové firmy společně s nálepkami dne vývozu a nevím jakými všemi dalšími (já je tam totiž nemám), že když je nemají, je to problém. Normální člověk, když mu je nenalepí, zavolá do příslušné firmy a bude to urgovat. A příslušná firma mu je dodatečně nalepí. Tak by to mělo fungovat.

entrepreneur-at-the-office_23-2147517019A jak je to v praxi? No, zavoláte na firmu a dozvíte se, že nálepky zajišťuje Magistrát! Chápete to?

A to se ani nebudu zmiňovat o poplatku za popelnice, prej levnější, ahá…

A jak název firmy dokládá, město je čisté. Možná před Magistrátem…

Sami ani neví, kdy mají co vyvést, a při situaci, že musíte dát v den vývozu popelnici na přístupné místo, je to prostě špatně. Když nevíte, kdy přijedou, tak se velice snadno stane, že popelnice zůstane plná. Ráda bych v takovýchto případech vzala svoji popelnici a vysypala ji před sídlem téhle firmy. Nebo bych měla raději před Magistrátem?

A aby toho nebylo málo, jejich stránky jsou nepřehledné, nenajdete na nich na první dobrou, ani na druhou či třetí, (pokud to tam vůbec je) dny svozu a jiné důležité informace. Zato si můžete stáhnout jejich logo, nebo registrační formulář, nebo jinou podobnou informaci. A to si představte, že teď budou měnit dny svozu (vtipná firma) a opět přelepovat nálepky (tedy zase Magistrát?). To je taškařice, co? To mám pocit, že si ze mě dělají legraci.

Nezbývá mi tedy, než se zeptat: Co jste za to, páni radní, dostali za nápad?

Předpokládám, že proběhlo řádné výběrové řízení.

V duchu ironie proto volám: Ať žije tržní hospodářství! Ať žije svobodné rozhodování! Ať žije Čistá Plzeň!

(tetnto článek je psán z pozice běžného občana, který detailně nesleduje dění na městě (rozuměj na radnici), jelikož má i jiné věci na práci, a vidí jen výsledky)

 

Veronika Šoulová
Rozpočty a stavební kalkulace jsou můj život. Věnuji se jim již více než dvacet let.
Jsem autorkou online kurzů Zásady oceňování stavebních prací a Sestavení rozpočtu včetně výkazu výměr. Ebooku o rozpočtování Co musí rozpočtář znát, ebooku z oblasti stavebnictví, s názvem Jak porozumět stavbě rodinného domku, a ebooku z oblasti veřejných zakázek s názvem Než zabalíte aneb 10 rad před odevzdáním nabídky
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Stáhněte si zdarma

  e-book Co musí znát rozpočtář

  Dozvíte se:
  • že to není jen o rozpočtech,
  • co všechno rozpočtařina opravdu obnáší.

 • E-book zdarma

  Jak porozumět stavbě rodinného domku, Díl I. - Zemmní práce

 • E-book zdarma

  NEŽ ZABALÍTE aneb 10 rad před odevzdáním nabídky

 • Rubriky
 • Poslední příspěvky blogu