Pohádka o veřejné zakázce

Pohádka o veřejné zakázce

Dneska mám pro Vás pohádku. Je to pohádka, tzv drabble, psaná pro jiné stránky než tyto, ale s dovolením jejího autora ji tady zveřejňuji:

“Co si přeje Vaše Veličenstvo?“ zeptal se královský dveřník, když se dostavil do trůnního sálu.
„Dveřníku, všechny dveřní panty na zámku hodně vržou. Postaráš se o to.“
„To nebude jednoduché, Veličenstvo. Strojní olej nemáme a dle nařízení Vašeho praprapradědečka musíme vyhlásit výběrové řízení na dodavatele oleje pro náš zámek. Oznámení o výběru musí viset třicet dní ve všech městech a vesnicích našeho království. Stejnou dobu budeme čekat, zda se přihlásí alespoň dva zájemci.“
„A pokud se nepřihlásí aspoň dva?“
„Vyhlásíme nové řízení, které trvá patnáct dní. Ale to se většinou už někdo přihlásí.“
„A do té doby přijdu o uši.“

Obávám se, že by král přišel o uši i v našich podmínkách. Jak by to tedy vypadalo v souvislosti s naším zákonem?

Předpokládejme, že král nebude muset zřizovat nové oddělení a nová pracovní místa, ale že si vystačí z již stávajících lidských zdrojů. Předpokládejme, že na vypracování ZD má již kompetentní osoby, které to budou mít celé na starost. A jak to bude probíhat?

business-infographic-with-pinned-notes_23-2147505469Komoří musí zajistit, aby se vyvěsilo předběžné oznámení (o tom, že král má v plánu vypsat výběrové řízení) jeden měsíc před samotným zahájením výběrového řízení. Po jednom měsíci se vydá oznámení o otevření výběrového řízení a zveřejní se textová část na úřední desce království. Pak se začnou trousit uchazeči, aby si vyzvedli zadávací dokumentaci. Pak celý proces pokračuje prohlídkou staveniště. To aby si král vzal dovolenou, když se mu tam courá tolik lidí.

A právě pak nastává místo pro dodatečné dotazy. Uchazeči jsou všeteční a dotazují se na vše, protože kdy se jim povede se podívat do obydlí panovníka. Po zhruba 22 dnech končí lhůta pro podání nabídek. Následuje klasicky otvírání obálek, následně jejich posuzování. To zrovna běží zadávací lhůta, která končí až oznámením o výběru dodavatele.

Rozhodnutí o výběru dodavatele se musí kromě vyvěšení také poslat všem uchazečům. Dále se pak posílá oznámení o uzavření smlouvy druhému a třetímu uchazeči. A zveřejnění uzavření smlouvy pak komoří musí vyvěsit do 15cti dnů i na vývěsní pergamen.

Takže taky pěkná řádka dnů, než se král dočká vytouženého ticha. A to ani nechci pomyslet, jak dlouho by to trvalo, kdyby vítězný uchazeč odstoupil od smlouvy. Jestli pak není lepší upsat se smluvně ďáblu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *