“Postavím schody do nebe…”

Postavím schody do nebe

Tak jsem se rozhodla, že zde založím novou rubriku. A tou jsou Perličky z projektů. Protože jsou věci, které si prostě nemůžu nechat pro sebe. Prostě to nejde.

Živím se jako rozpočtář už dvě desítky let, a mám dojem, že ty projekty jsou čím dál horší. V projekčních kancelářích již zjevně nefungují výstupní kontroly. Někdy se nestačím divit, na co všechno zodpovědný projektant dokáže dát kulaté razítko, aniž by to před tím po kolegovi zkontroloval.

Předesílám, že si nemyslím, že má být vše bezchybně. Jsme jenom lidé a chyby prostě děláme. Všichni. I já mívám nějakou chybu v rozpočtu, nedělám si iluze. Ale neměla by to být školská chyba.

Dřív bývaly velké projekční kanceláře, kde bylo několik kontrol, než se to pustilo ven. A jednou z nich byl i ten rozpočtář, protože ten ty chyby pozná, když nenajde ten správný údaj pro svou práci. A tak se to k projektantům vracelo. A ti opravovali a opravovali. Možná by bylo dobré to zase zavést.

Ale nechci tu jen lamentovat. Přiznám, že některé chyby jsou vcelku humorné, že se nad nimi ráda zasměju. Některé jsou jen na povzdych, že si ze mě nějaký ten pan inženýr dělá srandičky, a někdy mám neodolatelnou chuť mlátit hlavou o stůl.  :-)

A teď již příklad.

 základy

 Výkres základů. Na první pohled nic mimořádného.

1NP

Výkres  1NP.  Také žádná záludnost na první pohled.

2NP

 Výkres 2NP.  Rádoby “pochozí střecha“, tedy alespoň podle dlažby. Ale jen na první pohled, ma druhý je vidět, že není kolem dokola žádný tip zábradlí a okno není otevíravé, takže se tam ani není jak dostat. Proč je tam tedy navržena dlažba?

A o patro níže bylo nakresleno schodiště!?

řez

A ještě jen tak pro ilustraci přikládám řez, je veden tedy poněkud jiným místem, ale jen tak pro názornost.

Otázka zní: Kampak asi vedou schody?

Při bližším zkoumání základů, je vidět, že v těchto místech má být sklípek, ale kdepak ho máme nakreslen? No nikde. Mezi výkresem půdorysu 1NP a výkresem základů, by měl být ještě jeden výkres, ze kterého by mělo být patrné na první pohled, že je tam sklep. Řez v těchto místech také není zpracován, a přitom by mnohé vyřešil.

Takže pro příště páni projektanti, ano?

Chcete se naučit rozpočtovat?

Připravila jsem pro vás online kurz Sestavení rozpočtu včetně výkazu výměr, kde vás všechno potřebné naučím.

Zjistit víc →

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *