Na „něco“ nemám položku!

Kdysi, před lety, jsem četla takový článek. Už si nepamatuju, kde a kdo ho napsal, ale utkvěl mi docela v paměti. V záplavě nesmyslů, co člověk denně čte, byl docela vtipný a svým tématem humorný. Čas od času si na něj vzpomenu.  Sice už nevím, o čem všem přesně byl, ale to hlavní mi utkvělo v paměti.

Pointa byla v tom, že hlavní hrdinka, maje manžela a děti, nesnášela určitý typ vět. Všechny je dobře známe. „To SE uklidí“, „SE to umeje“, „To SE pak udělá“. Vždycky prý čekala na SE, které s nimi údajně bydlí a je ták pracovité. Ale nedočkala se a musela ty potřebné věci udělat sama.

Mělo to pak konec, který sem nepatří, ale mně se líbí, a tak ho ještě přidám. Hlavní hrdinka příběhu, pak těžce onemocněla a v nemocnici ji rodina utěšovala: „Uvidíš, to SE to spraví.“ A opravdu, SE to spravilo. Uzdravila se a vzala SE na milost, a byla za něj ráda.

Mně se příběh o SE moc líbí a je stejně abstraktní jako NĚCO v mojí práci.

To ono NĚCO je velice vtipné.  Vzniká z nedodělaných projektů. Z nedomyšlených. Z nedokreslených.  To, když dostanu projektovou dokumentaci, z které chtějí zpracovat položkový rozpočet, samozřejmě co nejpřesnější. To pak volám projektanty a ptám co tam mám napoložkovat, když není dán typ konstrukce, není rozhodnuto o typu materiálu. Nebo nedej bože, vůbec není konstrukce nakreslena. Stalo se mi, že místo krovu na mě koukal z výkresu prázdný trojúhelník.

Tohle má být, prosím, výkres krovu. Marně jsem ho hledala.

To pak většinou slyším, že si s tím určitě poradím, a ať tam NĚCO dám. NĚCO? A co? Já mám navrhovat konstrukce? To přeci vůbec nemám v kompetenci, od toho tu nejsem, za to je zaplacen ten projektant. NĚCO, prej. Když vaříte taky tam dáváte NĚCO? To asi ne, na to je přesný recept. Jinak by to mohlo dopadnout jako když pejsek s kočičkou vařili. Nebo když spravujete auto, taky tam musíte dát přesně daný typ součástky, aby tam zapadla a byla funkční.  Těžko tam můžete dát NĚCO.

Takže pro příště: na NĚCO nemám položku!

Takže třikrát hurá pro SE a NĚCO! :-D

Chcete se naučit rozpočtovat?

Připravila jsem pro vás online kurz Sestavení rozpočtu včetně výkazu výměr, kde vás všechno potřebné naučím.

Zjistit víc →

2 názory na “Na „něco“ nemám položku!”

 1. Dobrý den paní Šoulová,

  ráda čtu Vaše články na blogu a jelikož jsem také rozpočtářka, mluvíte mi přímo z duše :-) I když se v danou chvíli nad projekty vztekám a klasická věta projektantů “tak tam něco dejte” mě umí tzv. “nadzvednout ze židle”, u Vašich článků se nad tím vždy zasměji.
  Přeji Vám pevné nervy do dalších projektů a další úsměvné články na blogu.

  Pěkný den
  Martina

  1. Veronika Šoulová

   Dobrý den paní Martino,
   jsem velice ráda, že Vás moje články pobaví. To je totiž jejich druhý účel.
   Vždy když se tyhle věci dějí, vzpomenu si na jednoho mého bývalého kolegu. Ten řekl, že dobrý
   rozpočtář musí být především dobrý technolog. V tom je tolik pravdy, že si na to vždy
   vzpomenu a nakopne mě to k “doprojektování” podobných výtvorů.
   No přece se, kolegyně, nedáme zdeptat, ne? :-D
   I Vám přeji pevné nervy, a lepší projekty :-)
   Veronika

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *